Už je to tady, FOGRA 51 začíná vítězit
V průběhu roku 2019 a začátkem roku 2020 se konečně velká většina tiskáren a zadavatelů tisku přiklonila k tiskové referenci FOGRA 51. Dá se to považovat za veliký úspěch, že konečně po sedmi letech od uveřejnění normy ISO 12647-2:2013 a po pěti letech od uvedení profilu PSOcoated v3.icc je tato barevnost opravdu realizována i v tiskárnách. Předchozí větu nemyslím jako posměšnou, jsem opravdu rád, že standard, který jasně popisuje barevnost odpovídající dnešnímu tisku na výrazně bělené natírané materiály se dostal do praxe.
Hlavní přínos pro zadavatele je v tom, že již při přípravě dat lze na správně nakalibrovaném monitoru a nátisku vidět to co tiskárna opravdu zrealizuje. Tiskař pak stejně jako zadavatel, dokáže zobrazit tisková data v barevnosti, kterou vytiskne. Důvod této změny oproti vizualizaci s profilem ISO coated v2 (Fogra39) je vtom, že bělost papíru s optickými zjasňovači je v profilu PSOcoated v3 zaznamenána správně, a proto i náhled a nátisk počítá s korektní bělostí.
Nátisk již sice není tak hojně používán jako před deseti lety, ale stále dokáže korektně a věrně vizualizovat barevnost tiskových dat. Je však nutné změnit typy nátiskových materiálů. I nátiskové materiály musí totiž obsahovat optické zjasňovače, aby jejich bělost a chování na různých zdrojích světla odpovídalo chování běžných materiálů pro ofsetový a digitální produkční tisk.
Změna materiálu sebou nese i kalibraci vaší nátiskové tiskárny, bez toho nebude výsledný nátisk barevně věrný. Nátiskovou tiskárnu, ale měnit nemusíte, barevný rozsah PSOcoated v3 bez problémů dokáže nasimulovat. Pokud i certifikujete své nátisky potřebujete spektrofotometr s možností měřit typem měření M1. Což je dnes asi nejvíce rozšířený spektrofotometr X-Rite i1 Pro 2.
A ještě jedna změna proběhla v uplynulých letech ve světě nátisku. Všimli jste si, že podle nové revize normy ISO 12647-7:2016 je nově vyhodnocení odchylek barevnosti podle delta E 2000? Je tomu opravdu tak, v praxi tuto metodu používají nové nátiskové RIPy cca dva roky. Delta E 2000 je totiž přesnější vzhledem k tomu, že vzorce na výpočet delta E 2000 zohledňují citlivost oka na různé barvy.
Pokud vás kterékoliv téma dnešního článku zaujalo, neváhejte mě kontaktovat pro získání více informací například na adrese jan.stor@grafie.cz.
Jan Štor – GRAFIE CZ