• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Knižní vazby (7. díl) – TwinWire

Název TwinWire má zaregistrovaný britská firma James Burn jako označení speciálního druhu drátěné vazby. V doslovném překladu znamená tento termín „dvojitý drát“ a česky bývá tento druh vazby někdy také označován jako „dvojitá drátěná spirála“, i když se skutečnou spirálou nemá nic společného. Jedná se totiž o speciální vazební hřeben vytvarovaný z jednoho drátu takovým způsobem, aby každé oko vstupující do otvorů vyseknutých v listech papíru bylo tvořeno vždy dvěma rovnoběžnými dráty.

Drátěná vazba TwinWire není určena pro masovou produkci, jedná se spíš o technické pojetí vazby, které nachází uplatnění především v případech, kdy je požadováno snadné otáčení jednotlivých stránek o 360°, tedy při vazbě různých manuálů a samozřejmě také například stolních i nástěnných kalendářů.

Navíc nesmí být tato vazba extrémně mechanicky namáhána. Vlastní zhotovení této vazby, tedy provedení výseku otvorů do listů papíru, navléknutí vazebního hřebene a jeho uzavření může být provedeno jak na ručních zařízeních, tak také na poloautomatických nebo automatických strojích. Princip těchto zařízení je samozřejmě také zajímavý, ale pozornost budeme věnovat především materiálu nezbytnému ke zhotovení vazby TwinWire, tedy vazebnímu hřebenu a drátu, ze kterého je tvarován.

Základním materiálem pro zhotovování vazebního hřebene TwinWire je ocelový drát s kruhovým průřezem, který je buď povrchově pokovený, nebo potažený vrstvičkou nylonu. Mezi důležité vlastnosti tohoto drátu patří potřebná tvrdost a pružnost a navíc nesmí v celé délce vykazovat odchylky od daného průměru, což je důležité při jeho zpracování v ohýbacích strojích.

Potahová vrstvička speciálního nylonu plní souběžně dvě funkce. Jednak estetickou, protože drát se tímto způsobem dá „obarvit“ do různých odstínů, a jednak tento nylonový povlak umožňuje díky svým kluzným vlastnostem vysokou provozní rychlost při ohýbání drátu do tvaru vazebního hřebene. Proto musí mít i tento nylonový povlak potřebné specifické vlastnosti, jako je mechanická a tepelná odolnost, aby vydržel jednak zahřívání při ohýbání při velkých rychlostech, a jednak tlaky při zavírání vazebního hřebene.

Specifickým produktem je potom drát pro vazbu TwinWire pouze pokovený cínem, který je nazýván brilux. Ve srovnání s drátem potaženým nylonem má totiž některé negativní vlastnosti. Při ohýbání podstatně hůře „klouže“ ohýbacím strojem, takže dochází k mnohem většímu opotřebení čelistí těchto strojů. Výrobci hřebenů TwinWire se tomu snaží předcházet mazáním drátu olejem, což ovšem následně působí problémy při knihařském zpracování, protože zbytky oleje na hřebenu znečišťují vázané listy papíru. Vazební hřebeny TwinWire zhotovené z briluxu se ale používají pouze pro speciální aplikace v retrostylu, například pro vazby kalendářů s černobílými fotografiemi atd.

Dráty pro TwinWire jsou vyráběny v několika průměrech a vazební hřebeny jsou z nich ohýbány ve dvanácti velikostech a třech roztečích, nejčastěji 3 : 1. K zajištění trvalé kvality výstupního produktu s minimálními tolerancemi je třeba, aby každá velikost vazebního hřebene byla zhotovována na jednom ohýbacím stroji. Při nutnosti častého přestavování ohýbacího stroje totiž výsledná kvalita klesá, rozměrovou toleranci se nedaří dodržet a takovéto vazební hřebeny proto nelze používat v poloautomatických a automatických zavíracích strojích.

Vazební hřeben TwinWire vystupuje z ohýbacího stroje v nekonečné otevřené podobě a společně s podkladovým kartonovým proužkem zabraňujícím případnému nežádoucímu propletení jednotlivých závěsů je navíjen na transportní cívku. Měrnou jednotkou množství vazebního hřebene na cívce je 1 000 závěsů, přičemž jedním závěsem je míněn tvar naohýbaného drátu, který po uzavření hřebene vytvoří jedno oko. Vazební hřebeny jsou nabízeny v celé řadě různých barevných odstínů. Mezi nejprodávanější patří černá, bílá a stříbrná barva, ale vyráběny jsou také v barvách pestrých – červené, modré, zelené a žluté – nebo v barvách metalických a fosforeskujících. V poslední době začíná stoupat také poptávka po vazebních hřebenech v „přírodních“ kovových barvách, jako je například bronz, dosahovaných potahováním pokoveného drátu bezbarvým transparentním nylonem.

Autor: Ivan Doležal


Komentovat

Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?